Vegye fel velem a kapcsolatot: +36-70/629-0945

Blog

A család segítő szerepe a gyászban

Kerekes Anikó
2024.11.25 00:01
A család segítő szerepe a gyászban

Természetes, ha valami fájdalom, vagy veszteség éri az embert, hogy a hozzá legközelebb állókhoz fordul, velük osztja meg az érzéseit.

Bár a család fogalma sokkal színesebb, mint a nukleáris, azaz hagyományos családmodell, abban egyetérthetünk, hogy egy kiegyensúlyozott és jól működő családban a legfontosabb a szeretet, a támogató, szeretetteljes légkör, a biztonság és a kölcsönös tisztelet. Ebben a védelmet nyújtó közegben könnyebb feldolgozni egy veszteséget, hiszen a családtagok számíthatnak egymásra, támaszt, megértést és vigaszt nyújtanak. Különösen nagy szükség van a család összetartó erejére, egy hozzátartozó halála esetén, mivel a gyász alapvetően rendíti meg az elszenvedője lelki és fizikai egyensúlyát. Annak ellenére, hogy a gyász egy súlyos és komplex lelki folyamat, mégsem tekintjük betegségnek, hanem egy természetes, bár igen megterhelő élethelyzetnek, amely az adott időszakban képes minden mást maga mögé utasítani.

Egy szeretett személy elvesztése esetén komoly erőforrásként jelenhet meg a család, mint védőháló, ami az első perctől fogva segíti a gyászolót, ugyanakkor képes mozgósítani további erőforrásokat. A családtagok komoly kapaszkodói, egyben semmivel sem helyettesíthető erőforrásai, hogy ismerik egymást, egymás testi-lelki kondícióját, életkörülményeit. A családon belüli biztonságos környezetben jól működik a nyílt és őszinte kommunikáció, tisztában vannak egymás határaival, képességeivel, és pontosan tudják, hogy mennyire rugalmasak, mint család, ami elengedhetetlen a kihívások és problémák kezelésében. Ezek az erőforrások hatékonyan segítik a gyásszal való megküzdést, és képesek arra, hogy segítsék a gyászolót a legnehezebb időszakokban.

Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy bármi történik egy családtaggal, az hatással lesz a többi családtagra, és az egész családra. Természetes az, hogy egy családban mindenki máshol tart a gyászfolyamatban, hiszen ahogy nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma gyász sem.  A család, a barátok vagy egy megértő és támogató társ sokat segíthet a gyász és veszteség feldolgozásában, azonban előfordulhat, hogy ez mégsem elég, és nem is vezet a kívánt eredményre. Ilyenkor egy idő után a környezet számára akár megterhelővé is válhat a visszatérő, folyamatosan ismétlődő problémák, és eljön az a pont, amin túl már nem tudnak érdemi segítséget nyújtani. Így előfordulhat, hogy a gyászoló elfojtja magában a gyászt, vagy akár bele is ragadhat abba, és egyedül nem képes a továbblépésre. Ilyenkor célszerű további lehetőségeket számba venni a gyászfeldolgozáshoz. Bár egy szakember által kísért feldolgozással sem lehet átugrani, megspórolni a sokszor fájdalmas és nehéz feldolgozás folyamatát, mégis hatásos segítség lehet abban a helyzetben, amikor már saját maga, és a környezete is kevésnek bizonyul a feldolgozáshoz.

„Mindenki életében van egy emberi láncolat, egy védőháló, amely működni kezd a bajban.”Holly Goldberg Solan