Semmittevés

Jó lenne megtanulni a macskáktól a semmittevés tudományát, amikor egy bizonyos ideig semmit, de tényleg semmit sem csinálunk.
Sokszor halljuk, hogy de jó lenne lassítani, kevesebbet dolgozni, fáradtak vagyunk már a hét elején, (…) ilyenkor azt is azonnal megfogalmazzuk, hogy mit csinálnák, ha több időnk lenne. Valójában a felszabadult időt töltenénk meg újabb elfoglaltságokkal, régóta halasztott tennivalókkal, programokkal. A teljes kikapcsolásra, a semmittevésre, mégis a legtöbb ember nemet mond, és negatív, haszontalan dolognak tartja, ám ezzel szemben a semmittevés kifejezetten pozitív hatással van a mentális egészségünkre.
Hollandiából indult el a „semmit sem csinálni” módszere, ahol eleve nagy hangsúlyt kap a mentális egészség szerepe, és különöse figyelnek a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésére. A semmittevésre eszközként tekintenek, aminek saját szava is van, a tevékenységet úgy hívják niksen. Niksen, ami annyit jelent, átmenetileg kivonjuk magunkat a „forgalomból” egy időre, semmi képernyő, telefon, okoseszköz, fehér- vagy háttérzaj, ezzel időt és teret biztosítva a gondolatainknak.
A semmittevés tehát nem azonos a lustasággal, főleg nem az unatkozással, sokkal inkább egy tudatos „semmit nem csinálás”, aminek számos jótékony hatása van, többek között; pihenteti a túlterhelt agyunkat, segíti a kreatív gondolkodást, jobban tudunk fókuszálni, és kitartóbbá válunk, javítja a problémamegoldó képességünket, és csökkenti a stresszt.
„Halaszthatatlan semmittennivalóm van. Kérlek, ne zavarj.” - Fodor Ákos