Beszélgetni
Azzal, hogy elkezdünk beszélni arról, ami bánt, vagy fáj, azzal egyidejűleg elkezdődik a gyógyulás is.
A kimondott szavaknak ereje van. – tartja a közmondás. Persze még sok dologgal ki lehetne egészíteni, pl. azzal, hogy a kimondott szavaknak súlya is van, milyen tartalmat hordoz, milyen történetet mesél el. A kommunikációnak alapvető szerepe van az életünkben, hiszen nélküle aligha tudnánk életben maradni. A beszéd segítségével fejezzük ki szükségleteinket, vágyainkat, érzéseinket, testi-lelki állapotunkat. Amikor kimondjuk a gondolatainkat és érzéseinket akkor nem csak megkönnyebbülünk, hanem segít közelebb kerülni az érzéseinkhez. Azzal, ha elmondjuk azt, ami foglalkoztat bennünket, vagy bánt minket, lehetőséget adunk saját magunk számára, hogy átgondoljuk az érzéseinket és velünk történteket. Ezáltal lehetőségünk nyílik arra, hogy a saját érzéseinkhez kapcsolódjunk. Gondoljunk csak bele, hogy a mindennapokban milyen felszabadító érzés, amikor megtudjuk beszélni a problémáinkat, elmesélhetjük az örömeinket, megoszthatjuk a tapasztalatainkat vagy akár a bánatunkat. Ehhez persze az szükséges, hogy legyenek olyan személyek az életünkben, a környezetünkben, akikkel meg tudjuk osztani az érzéseinket. Egy jól sikerült beszélgetés igazi megkönnyebbülés a léleknek, feltölt energiával, oldja és csökkenti a feszültséget.
A mai felgyorsult világ nem kedvez a mélyebb emberi kapcsolatoknak, ezek helyét egye többször veszik át a felszínes ismeretségek, ami az online térben szinte természetessé vált. Az elöregedő és az utóbbi évtizedekben jelentősen átalakult társadalmunkban egyre több az egyedülálló ember. Az emberi kapcsolatok és barátságok háttérbe szorulásával rengeteg kimondatlan érzés és gondolat marad bennünk, nap, mint nap. Nem foglalkozunk saját magunkkal, és a legtöbbször nincs is időnk arra, hogy azon gondolkodjunk, mit érzünk. Így aztán ki sem mondjuk, nem beszélünk a problémáinkról, hanem igyekszünk eltávolodni tőlük. Ha nem beszélünk arról, ami bánt, fáj, vagy problémát jelent számunkra, az feszültséget okoz bennünk, ami előbb vagy utóbb felszínre tör. Jó néhány veszekedés, vagy nem a megfelelő hangnemben történt szóváltás elkerülhető lenne a nyílt, őszinte kommunikációval. Így az emberi kapcsolatokban nem keletkezne felesleges törés, hiszen a beszélgetéssel sok minden elkerülhető, tisztázható, és nem utolsó sorban lehetőséget ad a közös nevező megtalálására.
A beszélgetés az egyik legjobb eszköz a kapcsolódásra, az emberi kapcsolatok elmélyítésére, és a boldog és kiegyensúlyozott élet egyik legfontosabb pillére. Nem kerül semmibe, mégis megfizethetetlen a hatása egy jó beszélgetésnek. Gyakoroljuk ezt, beszélgessünk minél többet a barátainkkal, családtagjainkkal, környezetünkben lévő emberekkel.
„Úgy hallgasd meg, hogy így emlékezhessen rá: „jót beszélgettünk”.” - Fodor Ákos